Я вдячний Богові за тата!


  Наші батьки - найближчі до нас люди в усьому світі. Тато і мама - найперші слова, які в більшості ми вимовляємо, коли вчимося розмовляти рідною мовою. Ми намагаємомося їх порівняти, дивимося на них, вивчаємо їх. Вони для нас одночасно і найбільша загадка, і найбільше відкриття. Добре, коли вони є у нас і сумно, коли залишають.
Свято батька, як і День матері, відзначається зараз у багатьох країнах  світу.
   Спроби запровадити в Україні на офіційному рівні Дня батька вже були. Поки що безрезультатно, тому маємо трохи плутанини в датах. У США, Великобританії, Канаді та ще кількадесят країнах День батька святкують у третю неділю червня ( в цьому році 19 червня). У багатьох країнах - у вересні, чи навесні.
    У 2009 році в Україні була спроба встановити дату на державному рівні. За ініціативи Міжнародного центру батьківства та Центру підтримки сім'ї було запропоновано відзначати День батька в Україні кожну третю неділю вересня. Проект Указу про встановлення свята в якості офіційного був схвалений Верховною Радою в 2013 році, але до теперішнього часу цей документ не затверджений.
   Тому День батька в Україні відзначається як влітку, так і у вересні.
Ідея святкування Дня батька прийшла в США ще в 1909 році. Жінка на ім’я Сонора Смарт Додд під час церковної служби на честь Дня матері згадала, як після смерті матері, її та ще п’ятьох братів і сестер виховував батько. Він втратив кохану дружину, але зміг самостійно виховати здорових і повноцінних дітей. Дочка подумала про те, що повинна висловити подяку своєму батькові. Тоді жінка звернулася до місцевої влади з проханням, щоб заснувати нове свято для батьків. Захід мав відбутися в день народження багатодітного Вільяма Сміта - 5 червня, але пройшов лише 19 числа, так як не вистачило часу на підготовку свята. Після цього День батька став популярний ще й в інших країнах.


Історія про Сонору Додд з багатодітної роини - це лише одна з багатьох версій святкування Дня батька. Свято відзначають і в інших країнах, їхні традиції та подарунки татусям різняться так само, як і версії походження свята.

У США притримуються легенди про Сонору Смарт Додд та її бажання віддячити татові. Тому вираження любові і вдячності є ключовим елементом у святкуванні Дня батька в США. У цей день діти дарують подарунки татусям, нерідко вони їх роблять власноруч, проводять з ними час, провідують батьків літнього віку. Часто можна побачити, як діти дарують їм троянди – це один із квіткових символів свята. Червоні троянди прийнято дарувати живим татусям. Якщо батьків вже немає серед живих, то на їхні могили діти приносять білі квіти. Однак найкращою традицією американських сімей в цей день є спільна вечеря у колі сім’ї.

У Німеччині притримуються іншої легенди Дня батька. Його святкують на сороковий день після Великодня -у день Вознесіння Господнього. Вважається, що коріння цього свята сягає 18 століття, коли під час народних гулянь на честь Вознесіння Христа хлопців та молодих чоловіків "освячували" і визначали найкращих. Крім того, тих чоловіків, у яких вже були діти, саджали у спеціальні дерев’яні візки і везли їх на головну площу селища, де староста вручав нагороду, найчастіше їстівну, батькові, що мав найбільше дітей. У наші часи від колишнього звичаю лишилася тільки дата святкування. У День батька, замість масових гулянь, чоловіки в Німеччині вирушають на пікніки зі своїми друзями. Популярними також стали велопрогулянки.
Італійський День батька святкується 19 березня і він також має релігійний контекст. Тут його називають Днем святого Джузеппе або Йосипа, на честь батька Ісуса Христа. Цей святий вважається покровителем всіх бідних та знедолених, а тому головними символами свята є бенкет та гостинність. У деяких районах Італії і досі прийнято запрошувати бідняків та безхатченків в гості на День батька, інколи їжу перед трапезою освячує священник. Бенкети також влаштовуються в дворах церков. Крім того, Святий Джузеппе є покровителем чистоти і цноти і вважається захисником молодих дівчат, яким в цей день раніше бажали знайти хорошого чоловіка. Зараз Святий Джузеппе є одним із найулюбленіших італійських святих, тому День батька супроводжується також спільними вечерями в сімейному колі.

В Австралії День батька прийнято відзначати восени - 4 вересня. Святкування австралійців чимось нагадують американські – люди збираються в сімейному колі аби подякувати своїм батькам за любов та самовідданість. Традиційними для цього дня є родинні сніданки. У цей час діти також можуть дарувати татусям квіти, шоколад і листівки, зроблені власноруч. Однак досі найпопулярнішим подарунком на День батька в Австралії залишається краватка. Окрім святкувань у родинному колі, зараз стали популярні різні заходи до Дня батька, які проводять громадські організації для цілих вулиць. Також в цей день люди виїжджають на пікніки, у гірські походи, надають перевагу активному відпочинку. Проте головна мета має залишатися одна – подякувати татусям та скріпити стосунки між дітьми та батьками.

У Китаї День Батька також зазначається у третю неділю червня. У цій країні дуже шанують батьків та й просто людей похилого віку, і вони не обділені увагою дітей. Існує думка, що сім'я буде дуже щаслива, коли в ній живуть представники кількох поколінь. Згідно з вченням Конфуція, якщо діти постійно надають знаки уваги людям похилого віку, то останні будуть здоровими не лише фізично, але духовно.

У Фінляндії День батька відзначається вже половину століття, але ця дата припадає на 5 листопада. Ідею та концепцію свята жителі цієї країни "позичили" у американців. У цей день на багатьох будинках фінів майорять національні прапори, діти своїми руками готують татам подарунки та сюрпризи, а мами допомагають їм спекти святковий торт. Також прийнято поминати тих батьків і дідів, які відійшли в інший світ, і запалювати на їхніх могилах свічки.

В Україні День батька не такий популярний як за кордоном. Але, зважаючи на традиційну прив’язаність дітей до батьків, шанобливе ставлення до старших і сповідування сімейних цінностей, у нашій країні це свято може стати одним з улюблених. Щороку громадські організації в Україні приділяють увагу цьому дню і відзначають неформально. І, враховуючи історію Дня батька в різних країнах, такий шлях святкування є одним із кращих. А якщо додати ще й традиції України - без сумніву, день буде дуже сімейним.
Нашим батькам, татам є за що дякувати. Ми потребуємо їхньої підтримки і любові так само, як і вони нашої. Тому привітайте своїх тат. І неважливо, у яку дату. Важливо, аби щиро.
Немає коментарів:

Дописати коментар